PhotoMake 2.0 - Program do obróbki grafiki rastrowej
Innowacyjny, łatwy w obsłudze, wielozadaniowy program do obróbki grafiki

Efekty specjalne

Sepia

Jeden ze znanych i pożądanych filtrów - Sepia. Filtr ten symuluje barwienie odbitek. W programie PhotoMake 2.0 nie tylko mamy standardową opcję sepii, ale także znane z innych filtrów dwie kontrolki wyboru oraz suwak przezroczystości.
Kontrolki wyboru określają tryb oraz rodzaj krycia. Przy ich pomocy jesteśmy w stanie dowolnie mieszać dany filtr co da nam bardzo wiele kombinacji danego efektu.
Suwak przezroczystości określa jak bardzo filtr ma przykryć poprzednią wersję. Dzięki temu suwakowi możemy dowolnie manipulować mocą z jaką filtr zadziała.

Suwaki kanałów oraz rozpiętości określają barwę oraz moc z jaką filtr będzie działać. Należy poeksperymentować z tymi suwakami tak by uzyskać najlepszą jakość. Jakość najlepsza zależna jest od danego zdjęcia. Na poniższym screenie widzimy dość ciekawy efekt gdzie ciemne punktu pozostają ciemne a jasne pozostają jasne. Całość jest delikatnie barwiona.

Efekt sepii przypomina starą fotografię co może dawać ciekawe efekty w połączeniu z nowymi fotografiami.

Aby potwierdzić operację należy wybrać przycisk "Ok". Aby anulować wszelkie zmiany wystarczy wybrać przycisk "Anuluj". Postęp prac widoczny jest na dolnym pasku postępu. W razie konieczności istnieje obok niego czerwony krzyżyk cofający zmiany i w razie potrzeby wprowadzenie zmian w parametrach filtru.

Inteligentne wyostrzanie

Inteligentne wyostrzanie to filtr działający wolno, ale bardzo dokładnie. Użycie tego filtru spowoduje, że nasza fotografia będzie bardziej wyraźna a wszystkie szczegóły na zdjęciu znacznie bardziej rzucą się w oczy. Interfejs tego filtru jest taki sam jak w każdym innym filtrze.

Głównym czynnikiem określającym moc filtru jest "Promień". Im większy tym mocniejsze wyostrzenie. Na promień oddziaływują także trzy suwaki kanałów. Im są one mniejsze tym efekt mniejszy. Z tego też powodu, jeśli promień za mocno wyostrzy nasz obraz możemy zniwelować ten efekt poprzez trzy suwaki tyczące się kanałów.

Filtr ten jest wart użycia, ale zależy to przede wszystkim od fotografii.

Dodaj szum

Filtr dodawania szumu wygląda na bardzo skomplikowany, lecz w rezultacie jest to bardzo proste w obsłudze narzędzie do dodawania wszelkiego rodzaju szumu na naszej fotografii.

Kontrolki wyboru trybu i rodzaju są nam już znane podobnie jak suwak przezroczystości. Te trzy rzeczy są niezmienne w prawie wszystkich filtrach.
Tu jednak na uwagę zasługują przyciski monochromatyczności oraz trzy kontrolki "Pieprz", "Szum", "Sól".

Przycisk monochromatyczności oznacza, że dodany szum na zdjęciu będzie jedynie w odcieniach jasności i czerni. Możemy również ustalić by była to tylko jedna z tych barw. Monochromatyczność przydaje się wtedy, gdy chcemy uniknąć na obrazie szumu kolorowego. Najczęściej taka sytuacja występuje podczas przetwarzania zdjęć czarno-białych i efektów sepii (jak poniżej).

Suwaki kanałów są nam również dobrze znane. Oznaczają one moc filtru, w tym przypadku konkretnie siłę zaszumienia jednego piksela. Im większa wartość suwaków tym większe różnice pomiędzy oryginałem a szumem.

Suwaki częstości określają jak często na obrazie występuje szum. Im większa wartość tych suwaków tym szum jest gęstszy.

Mozaika

Mozaika to filtr efektu specjalnego. Jego obsługa jest bardzo prosta i ogranicza się do wyboru promienia. Im większy promień tym większe kwadraty (piksele). Filtr ten służy do tuszowania lub zniekształcania pewnych fragmentów na fotografii. Używa się go do efektów specjalnych wszelkiej maści.

Patchwork

Patchwork to filtr działający w identyczny sposób jak mozaika z tą różnicą, że patchwork tworzy dodatkowo obramowanie dla każdego piksela z osobna. Dzięki temu obraz składa się z "puzzli", które razem tworzą za sobą cały obraz. Filtr ten podobne jak mozaika służy do tworzenia efektów specjalnych.

Rastrowanie

Kolejny filtr specjalny. Rastrowanie tworzy na obrazku prostokąty o kolorze wybrane na palecie narzędzi. Wielkość tych prostokątów ustalamy na suwaku "Promień".
Jak widać na załączonym screenie mamy również dwa magiczne przyciski: "Lewo" oraz "Monochromatycznie".
Przycisk lewo określa czy prostokąty mają być ułożone tak jak na podglądzie czy może odwrócić się. Przycisk monochromatycznie zaś określa, czy rastrowanie ma przebiegać bez udziału koloru wybranego na palecie narzędzi. Oznacza to, że rastrować możemy także za pomocą suwaków kanałów widocznych nieco niżej. Ta metoda rastrowanie pozwoli nam nie utracić pikseli na obrazie a jedynie je zmodyfikować według ustalonych parametrów.

Wiatr

Filtr wiatru polega tylko na zamienienie wartości na suwaku "Moc". Ewentualnie możemy oczywiście dobrać odpowiednie parametry w przyciskach wyboru oraz na suwaku przezroczystości.
Wiatr tworzy efekt jakby przesuniętych pikseli. Im większa moc tym więcej przesuniętych pikseli. Piksele te także zostają przesunięte dalej im większa jest wartość tego suwaka.

Dyfuzja

Dyfuzja to kolejny filtr specjalny. Możemy tu ustalić "moc" określającą promień rozrzutu danego piksela. Dyfuzja występuje w naturze i właśnie na podstawie naturalnych właściwości dyfuzji działa ten filtr. Wszystkie piksele mieszają się, ze sobą, a mieszanie jest tym większe im większy jest współczynnik mocy.

Mokry papier

Mokry papier to filtr, który po nazwie wskazuje nam na sposób swojego działania. Na podstawie czterech dodatkowych suwaków (reszta opcji jest taka sama jak w innych filtrach i działa w identyczny sposób) określa parametru mokrego papieru. Fotografia zamoczona w wodzie jest specyficzna i nie wygląda tak jak przed tym zabiegiem. Filtr ten imituje takie działanie. Suwaki częstości określają jak daleko następuje "maźnięcie" pikseli. Mamy dwa takie suwaki, ponieważ określają one ruch poziomy i pionowy.
Podobnie jest z suwakami regulacji, które określają wolną przestrzeń pomiędzy pikselami zamazanymi przez sztuczną wodę.

Winieta

Winieta to prosty filtr specjalny tworzący obramowanie wokół punktu centralnego. Suwak siły określa jak dużo obszaru na zdjęciu ma być przyciemnione, zaś suwaki szerokości i wysokości określają punkt centralny wokół, którego narysowana zostanie winieta.
Filtr jest prostu w obsłudze a jakie wykorzystanie obejmuje także proces zaznaczania. Wyjaśnione to zostanie w tutorialach.

Barwa

Barwa to prosty i oczywisty filtr zmieniający jak nie trudno się domyśleć - barwę.
Filtr może przydać się do zmiany barwy danego fragmentu lub tylko pewnej części na zdjęciu.

Filtr przydatny zarówno przy filtrach specjalnych jak i przy typowej obróbce fotografii.

Falowanie

Falowanie to filtr zniekształcający zdjęcie. Suwaki szerokości i wysokości określają kolejno jak daleko od siebie oddalone są fale oraz jak duże one są. Dodatkowo możemy zmienić rozkład fal wybierając cosinusoidę lub sinusoidę.

Kreator stron internetowych - przetestuj