PhotoMake 2.0 - Program do obróbki grafiki rastrowej
Innowacyjny, łatwy w obsłudze, wielozadaniowy program do obróbki grafiki

Filtry proste

Skala szarości

Skala szarości to prosty filtr przekształcający obraz kolorowy w obraz czarno-biały.

Na palecie użytkownik ma do wyboru dwie kontrolki i suwak. Kontrolki te to znane z innych filtrów tryby i rodzaj krycia. Przezroczystość zaś określa z jaką siłą ma zadziałać dany filtr.

Tak jak na każdym innym filtrze mamy tu podgląd, który możemy dowolnie przesuwać według naszego uznania.

Na uwagę zasługują dwa fakty:
1.) Po zmienieniu trybu na jakikolwiek inny niż "zwykły" fotografia nie będzie czarno-biała lecz wypłowiała. Z tego też powodu filtr "Skala szarości" nadaje się nie tylko do obrazów czarno białych, ale także do tworzenia obrazków wyblakłych / wypłowiałych.
2.) Po zmniejszeniu przezroczystości obrazek także stanie się wypłowiały. Zmniejszenie poziomu szarości na kolorowym obrazku spowoduje delikatny prześwit kolorów co da nam efekt wypłowienia.

Po potwierdzeniu zmian przyciskiem "Ok" należy poczekać na dokończenie operacji. W razie konieczności możemy cofnąć akcję czerwonym krzyżykiem pojawiającym się podczas operacji.

Rozjaśnienie

Jak łatwo się domyśleć filtr ten rozjaśnia obraz. Filtr działa w sposób analogiczny do pędzla rozjaśniającego. Mamy tu wszystkie parametry takie same jakie wyżej oprócz jednego:
- Trzech suwaków określających kanały.

Kanały te określają z jaką siłą filtr ma zadziałać. Dodatkowo dla ułatwienia istnieje przycisk "Scal suwaki", który scala ze sobą wszystkie trzy suwaki ułatwiając w ten sposób kontrolę nad filtrem. Zaawansowani użytkownicy mogą odłączyć opcję scalania i kontrolować każdy z suwaków osobno. Dzięki temu każdy ma możliwość kontrolowania każdego suwaka z osobna.

Przyciemnienie

Filtr ten analogicznie działa do powyższego. Przyciemnia obraz zgodnie z ustawionymi parametrami.

Wszystkie przyciski działają analogicznie do powyższego filtru.

Kontrast

Znany filtr pojawiający się w większości programów graficznych. Jak widać mamy na palecie wiele suwaków.
Przyciski wyboru oraz przezroczystość są nam już znane. Nie różnią się w swoim działaniu niczym od powyższych opisów.
Suwaki jednak mają tu swoją określoną niepowtarzalną rolę.
Suwaki dotyczące kanałów określają siłę filtru dla określonego kanału. im więcej tym mocniejszy efekt.
Suwaki tolerancji zaś określają czy od jakiej wartości piksele mają być zmniejszane / zwiększane.

Aby to zrozumieć należy wiedzieć, iż kontrast ciemne piksele stwarza jeszcze ciemniejszymi, a jasne jeszcze jaśniejszymi. Tolerancja, więc oznacza od jakiej wartości składowej ma być zmiana.

Balans kolorów

Balans kolorów zmienia wartości składowych na poszczególnych kanałach. Jak widać na palecie widnieją znane nam kontrolki wyboru oraz suwak przezroczystości.

Trzy inne suwaki oznaczają moc działania filtru. Suwaki owe możemy scalić co da efekt rozjaśniania / przyciemniania. Efekty balansu kolorów są dość mocne, a udoskonalić efekty możemy przy pomocy znanych nam kontrolek wyboru jak widać to na poniższym screenie.

Nasycenie

Nasycenie zwiększa barwy na obrazie. Efekt ten przydaje się jeśli chcemy wzmocnić barwę, wtedy gdy obraz jest zbyt "chłodny" i wypłowiały. Suwaki widoczne na ekranie działają analogicznie jak przy kontraście.

Gamma

Gamma działa w sposób zbliżony do kontrastu. W przeciwieństwie do niego gamma wzmacnia ciemne fragmenty na obrazie.
Użytkownik może zniwelować to działanie poprzez suwaki tolerancji. Im mniejsza tolerancja tym więcej światła.
Sam interfejs nie różni się w działaniu od kontrastu.

Ekspozycja

Ekspozycja stoi w opozycji z gammą. Filtr ten zwiększa biele. Rozjaśnia on obraz w sposób nieliniowy, co oznacza, że najmocniej rozjaśniane są jasne punktu a ciemne nie. Interfejs filtra nie różni się niczym od gammy, kontrastu itd.

Negatyw

Negatyw to filtr odwracający wartości składowych na pikselu. W przeciwieństwie do wielu innych programów graficznych PhotoMake 2.0 umożliwia ustalenie mocy negatywu.
Interfejs także nie różni się niczym od standardowych innych filtrów.

Progowanie

Progowanie to filtr nazywany czasami "binaryzacją". Filtr ten zamienia obraz kolorowy w obraz o dwóch kolorach: białym i czarnym.
Dodatkowo użytkownik ma możliwość wyłączenia monochromatyczności co spowoduje, że filtr zadziała na każdą składową z osobna co w rezultacie da obraz o maksymalnie 8 kolorach.

Kontrola interfejsu tak jak w każdym innym filtrze.

Pasteryzacja

Pasteryzacja to filtr działający jak każdy inny. Polega on na wymnożeni składowych co daje w rezultacie efekt "komiksu". Filtr ten wykorzystuje się najczęściej do efektów specjalnych. Nie stosuje się go raczej do korekcji fotografii.

Kreator stron internetowych - przetestuj