PhotoMake 2.0 - Program do obróbki grafiki rastrowej
Innowacyjny, łatwy w obsłudze, wielozadaniowy program do obróbki grafiki

Fotografia przyrodnicza retusz i stylizacja

Dziś zajmiemy się ogólnym retuszowaniem fotografii. Naszym celem jest stworzenie zdjęcia ciekawszego i dużo bardziej tajemniczego niż oryginał. Będziemy pracować na tej fotografii:
Jak widać zdjęcie jest mało ciekawe. Ot zwykła fotka, która przedstawia ścieżkę, która wodzi nasz wzrok na środek fotografii. Pierwsze co zauważamy to wyblakłe kolory. Czasami jest to atut tu jednak wygląda to niezbyt ciekawie. Pierwszym zadaniem, więc będzie poprawienie nasycenia barw na fotografii.
Dokonujemy tego poprzez menu Filtry proste->Nasycenie
W ten sposób uzyskaliśmy dużo żywsze kolory na fotografii. Zdjęcie automatycznie zrobiło się bardziej kolorowe i żywe. Teraz nadamy zdjęciu specjalnego niepowtarzalnego wyrazu poprzez stworzenie efektu specjalnego. Zrobimy go w dwóch krokach.

Na samym początku rozmyjemy obraz. Menu Filtry macierzowe->Rozmycie
Teraz natomiast na tak rozmyty obraz nałożymy obraz bazowy. Jeśli nie posiadamy go na dysku to możemy skorzystać z pędzla historii. Efekt będzie taki sam. My jednak użyjemy po prostu filtru wczytując plik z dysku. Korzystamy, więc z menu Tekstury / Obrazki->Nałożenie obrazka
i ustalamy parametry. Naszym celem jest stworzenie obrazka mocno kontrastowego, a przy tym ukrywającego rozmycie poprzez łunę światła wokół krawędzi.
W tej sytuacji korzystamy z trybu "Narzuta".
Na sam koniec dodamy gradientowe zaznaczenie w celu stworzenia winiety. Możemy to zrobić na dwa sposoby.
1.) Skorzystać z gotowego filtra Winiety z menu Efekty specjalne->Winieta
2.) Utworzyć gradient i na jego podstawie stworzyć zaznaczenie.

My zajmiemy się tą drugą - trudniejszą metodą. Jest to metoda nieco bardziej uniwersalna ze względu na manipulację przejścia gradientu. W tym celu tworzymy gradient z dwóch różniących się kolorów. Wchodzimy w menu Zaznaczenie->Gradient promienisty
i ustalamy parametry. W moim przypadku parametry ustawiłem tak by gradient nie sięgał krawędzi obrazka
Teraz już tylko wystarczy stworzyć zaznaczenie za pomocą narzędzia "różdżka". Klikamy na czarny fragment obrazka tak by utworzyć zaznaczenie wokół białego fragmentu.
Teraz cofamy się w historii do momentu stworzenia obrazka z nałożenia zdjęcia bazowego. Czyli klikamy na historię z obrazkiem tuż przed stworzeniem gradientu. Wybierając to zdjęcie wybieramy interesujący nas kolor na palecie narzędzi lub na palecie kolorów i wchodzimy w menu Zaznaczenie->Wypełnij

W ten oto sposób uzyskaliśmy ciekawy efekt z fotografii dość ponurej i smętnej. Obraz uzyskany po filtracji jest kolorowy, barwny i intrygujący.
Kreator stron internetowych - przetestuj