PhotoMake 2.0 - Program do obróbki grafiki rastrowej
Innowacyjny, łatwy w obsłudze, wielozadaniowy program do obróbki grafiki

Gradientowe zaznaczenie

Jak zrobić zaznaczenie niejednolite i delikatnie przechodzące w brak zaznaczenia?

W programie PhotoMake 2.0 jest to bardzo proste. W tym celu wykorzystuje się filtry o nazwie "Gradient". Zależnie od tego czy chcemy zaznaczenie liniowe czy punktowe wykorzystujemy gradient poziomy lub promienisty.

Przejdźmy o przykładu. Wczytujemy pewien obraz i wykorzystujemy gradient promienisty. Tworzymy go z obojętnie jakich kolorów. Ja wykorzystałem biały i czarny.
Jak widać zakryliśmy cały czas obraz gradientem. Wytworzyła nam się w ten sposób nowa historia na palecie historii. Teraz wykorzystamy narzędzie "różdżka" w celu zaznaczenia odpowiedniego fragmentu.
Teraz, gdy zaznaczyliśmy nasz fragment obrazka cofamy się w historii do okresu przed gradientem. Czyli wybieramy nasz pierwotny obrazek.
W tym momencie wykonujemy nasze czynności zależne od potrzeb i inwencji twórczej. Przykładowo wykorzystajmy filtr skali szarości. Pamiętaj: Po wykonaniu zaznaczenia cofnij się w historii do wybrania zdjęcia przed stworzeniem gradientu.
Tak właśnie wygląda nasz obraz po retuszu. Wybrany gradient stworzył nam maskę zaznaczenia. Wykorzystaliśmy narzędzie "różdżka" w celu zaznaczenia fragmentu zdjęcia po czym cofnęliśmy się i wybraliśmy to zdjęcie z historii. Po tym zabiegu wykonaliśmy odpowiednie operacje na zdjęciu zgodne z naszymi założeniami. W tym przypadku stworzenie szarości na brzegach. Efekt widać powyżej.
Kreator stron internetowych - przetestuj