PhotoMake 2.0 - Program do obróbki grafiki rastrowej
Innowacyjny, łatwy w obsłudze, wielozadaniowy program do obróbki grafiki

Interfejs

Interfejs programu PhotoMake 2.0 jest bardzo prosty w obsłudze i nie różni się zbytnio od typowych programów do obróbki grafiki rastrowej. Interfejs może budzić podobne skojarzenia do pewnych wersji PhotoShopa co z pewnością pomoże w zrozumieniu interfejsu programu.

Na początek spójrzmy jak wygląda program. Opiszę także poszczególne najważniejsze miejsca aplikacji.
Okno główne programu jest korzeniem całej aplikacji. Zawiera w sobie wszystkie inne okna, lecz - co jest wielką zaletą - nie trzyma kurczowo okien tylko na swoim podłożu, ale także pozwala je rozmieścić gdziekolwiek użytkownik zechce.
Oznacza to, że użytkownik może rozmieścić jakąkolwiek paletę gdziekolwiek zechce, co oznacza nie tylko swobodę w obrębie całej aplikacji, ale także palety można umieścić poza głównym oknem programu. Umożliwia, więc to bardzo prosta obsługę aplikacji na kilku monitorach oraz oznacza ogólną dowolność pod względem tego jak palety mają być rozmieszczone.

Okno obrazka to główne okno naszej fotografii. Jest to najpewniej paleta, na którą będziemy najczęściej spoglądać. To na niej dokonujemy zmian za pomocą narzędzi oraz to tutaj widzimy jak wygląda nasza fotografia. Okno to możemy dowolnie powiększać i pomniejszać zgodnie z naszymi upodobaniami.

Pasek menu zawiera w sobie wszystkie dostępne operacje jakie możemy dokonać za pomocą filtrów na obrazku. Wszystkie dane pogrupowane są w logiczne grupy, w których użytkownik bez trudu znajdzie interesujące go informacje. Na pasku menu znajdują się wszystkie dostępne filtry, za pomocą których będziemy dokonywać operacji na zdjęciach. Filtry to bardzo rozbudowane rozszerzenie narzędzi.

Paleta narzędzi zawiera w sobie wszystkie dostępne narzędzia, którymi będziemy mogli dokonywać zmian na obrazie. Na palecie tej widnieją tylko te narzędzia, których obsługa polega na malowaniu lub jakimkolwiek innym działaniu na palecie obrazka.
Dokładny opis palety narzędzi znajduje się tu: <przejdź do opisu palety narzędzi>

Paleta kolorów jest paletą obsługującą dwa rodzaje kolorów: główne oraz dodatkowe. Kolor główny to kolor, którym malujemy, zaś kolor dodatkowy to kolor pomocniczy np przy tworzeniu automatycznej obwódki wokół rysowanego prostokąta.
Dokładny opis palety kolorów znajduje się tu: <przejdź do opisu palety kolorów>

Historia zmian jest paletą bardzo pomocną, ponieważ zawiera ona w sobie wszystkie nasze dotychczasowe operacje na fotografii. Co więcej paleta owa nie tylko zawiera informacje o aktualnie przetwarzanym zdjęciu, ale także o każdym innym, który otwieralismy w programie. Dzięki temu szybko i łątwo możemy powrócić do zdjęcia wcześniejszego bez wczytywania go z dysku.
Wielką zaletą palety historii w programie photoMake 2.0 jest to, że jest ona nielimitowana. Oznacza to, że na palecie owej może pomieścić sie tak dużo informacji jak dużo zdoła pomieścić pamięć systemowa. Dla użytkownika jest to wielka zaleta, gdyż może on posiadać na palecie wielką ilość danych i bezproblemowo szybko powrócić do zmian dokonywanych kilka minut temu.
Niestety wszystko co dobre niesie też za sobą pewne niedogodności a w tym przypadku ową niedogodnością jest zapotrzebowanie na dużą ilość pamięci. Im większa pamięć tym więcej danych możemy pomieścić. Jeśli nasz komputer posiada niewielką ilość pamięci program przy wielu danych zapisanych na palecie historii może zacząć działać wolniej.
Bez obaw jednak, w trosce o dobro użytkowników i ich przyjemność z korzystania aplikacji umieszczono w programie możliwość usunięcia zbędnej historii co przywróci szybkość aplikacji momentalnie.
Dokładny opis palety historii znajduje się tu: <przejdź do opisu palety historii>

Paleta kamieni milowych to paleta, z którą najpewniej użytkownik będzie miał najmniej do czynienia. Mimo to paleta owa jest niezastąpioną pomocą dla każdego użytkownika, który poszukuje idealnych zmian w swoich fotografiach, ponieważ można tu zapisać informacje dotyczące obrazka bez konieczności zapisywania go na dysku. Konkretnie paleta kamieni milowych służy do przechowywania gotowych fotografii tego samego zdjęcia w celu sprawdzenia, która wersja zdjęcia jest najlepsza naszym zdaniem. Kamienie milowe, więc przydają się przy kilku obróbkach tej samej fotografii. Bez konieczności zapisywania na dysku i wyszukiwania na palecie historii możemy szybko i łatwo zapisać nasze dzieła w pamięci komputera, by potem bezporblemowo dokonać porównania naszych dokonań i wybrać najlepszą wersję.
Dokładny opis palety kamieni milowych znajduje się tu: <przejdź do opisu palety kamieni milowych>

Paleta kanałów to idealne narzędzie dla zaawansowanych użytkowników programów graficznych. Dzięki tej palecie będzie można dokonać zmian nie tylko na dowolnym pikselu obrazka, ale także na dowolnym kanale tego piksela. niekiedy zachodzi konieczność zmiany nie całego obrazka, a jedynie jego jednego kanału. W tym celu przychodzi na na pomoc paleta kanałów gdzie wybieramy interesujący nas kanał.
Dokładny opis palety kanałów znajduje się tu: <przejdź do opisu palety kanałów>
Kreator stron internetowych - przetestuj