PhotoMake 2.0 - Program do obróbki grafiki rastrowej
Innowacyjny, łatwy w obsłudze, wielozadaniowy program do obróbki grafiki

Krawędzie

Wykrywanie krawędzi

Filtry wykrywania krawędzi mogą być przydatne w kilku przypadkach. Omówione zostaną one w tutorialach. Tymczasem przejdźmy do opisu dostępnych opcji.
Być może jak zauważyłeś filtry krawędzi nieco różnią się od innych, jednak jak się zaraz okaże to tylko pozory.
Mamy tu bowiem typowe i znane przyciski wyboru trybu i rodzaju krycia, a także suwak przezroczystości.
Przyciski wyboru określają jaki rodzaj krycia zastosować. Dzięki nim każdy użytkownik może uzyskać setki różnych kombinacji.
Suwak przezroczystości określa z jaką siłą ma być przykryty stary obrazek nowym obrazkiem (po filtracji).

Na uwagę tu zasługuje z pewnością kwadrat zbudowany z "oczek". Kwadrat ów określa z której strony chcemy wynajdować krawędzie. Każda strona ma swoje zaleta i wady, zależne od fotografii. Czasami lepiej jest użyć skośnego filtra a czasami poziomego lub pionowego.

Po wyborze przechodzimy do suwaka mocy gdzie ustalamy jak wrażliwy ma być algorytm wyszukujący krawędzie. Im większa wartość suwaka tym krawędzie wyraźniejsze.

Wykrywanie krawędzi to filtr najprostszy w swoim rodzaju. Polega na przesunięciu piksela i odjęcia od siebie sąsiedniego co powoduje, że dwa piksele mocno różniące się między sobą i leżące obok siebie tworzą w ten sposób krawędź.

Gradientowe wykrywanie krawędzi

Ten filtr jest bardzo podobny do powyższego. Jego obsługa ogranicza się jedynie do wybrania kierunku działania filtra. Gradientowe wykrywanie krawędzi polega na użyciu wszystkich pikseli w masce z czego 4 piksele są o najmniejszej wadze (a punkt środkowy ma najmniejsze znaczenie), a pięć pikseli ma znaczenie dodatnie. Efekt podobny jak ten z filtru powyżej.

Filtr uwypuklający

Filtr ten tworzy z naszego obrazka makietę z wypukłościami. Dodatkowo filtr ten przy zmniejszeniu przezroczystości może dawać efekt wyostrzenia, ponieważ algorytm działa tak, że uwypukla krawędzie obrazka. Jego obsługa jest banalnie prosta tak jak w każdym innym filtrze krawędziowym.

Wykrywanie Laplace

Filtr Laplace jak widać różni się nieco od innych filtrów wykrywania krawędzi. Nie tylko brak tu suwaka mocy, ale też brak kierunku działania filtru. To za sprawą tego, iż filtr Laplace działa we wszystkich kierunkach jednocześnie co oznacza, że krawędzie wynajdowane przez ten filtr są ostrzejsze niż każde inne, ale też posiadają mniejszą grubość.

Filtry konturowe

Filtr ten jest analogiczny do wszystkich innych filtrów wyszukujących krawędzie. Użytkownik ma tu do wyboru dwa rodzaje filtrów plus dwa kierunki działania filtrów.
Filtry jakie można wybrać to filtry Prewitt'a i Sobel'a działających w kierunkach poziomych i pionowych.
Filtry te opierają się na działaniach macierzowych obsługujących 6 pikseli z maski 9 pikseli.

Proste wyostrzanie

Filtr ten jest prostym wyostrzaniem polegającym tylko na poprawieniu ostrości krawędzi na obrazie. Wyostrzanie tego typu przydaje się jeśli krawędzie na fotografii nie są zbyt widoczne.

Użytkownik ma tu do wyboru dwa rodzaje wyostrzenia. "Usuń średnią" to najmocniejszy rodzaj wyostrzenia, zaś "HP" to wyostrzenie dużo delikatniejsze.

W razie konieczności użytkownik może zniwelować moc wyostrzenia za pomocą suwaka przezroczystości.
Kreator stron internetowych - przetestuj