PhotoMake 2.0 - Program do obróbki grafiki rastrowej
Innowacyjny, łatwy w obsłudze, wielozadaniowy program do obróbki grafiki

Obrazek

Rozciąganie histogramu

Filtr ten wykonuje się wtedy, gdy piksele na obrazie nie rozciągają się na całej szerokości możliwości. Konkretnie jeśli obraz posiada swój minimalny piksel na wartości składowych 5,6,2 (przykładowo dla każdego kanału) to po wykonaniu tego filtru taki piksel (o wartości minimalnej) będzie posiadać wartość 0,0,0. Filtr i efekty filtru widać szczególnie na obrazkach gdzie nie ma kolorów czarnych ani białych. Wtedy to następuje rozciągnięcie histogramu i w efekcie na obrazie wystąpią kolory białe i czarne. Ostatecznie efekt ten nieco przypomina kontrast, lecz dużo delikatniejszy. Efekty po użyciu tego filtra są minimalne i warto wykonywać te operacje jako dodatki do głównej pracy z fotografią.

Na palecie widzimy dwie kontrolki wyboru oraz jeden suwak. Kontrolki wyboru oznaczają tryb i rodzaj krycia. Tryby i rodzaje krycia nie różnią się nazwami od tych znanych z narzędzi, lecz jest ich tak dużo, że warto poeksperymentować z różnymi rodzajami.
Suwak zaś jak łatwo się domyślić określa przezroczystość. Można nim operować wtedy, gdy chcemy aby efekt filtru był mniej widoczny.

Każda zmiana jest automatycznie widoczna w okienku podglądu obok. Dzięki temu wiemy jaki efekt uzyskamy po zatwierdzeniu operacji. Operacje zatwierdzamy przyciskiem "OK" po czym oczekujemy na zakończenie zmian. Proces operacji widoczny jest na pasku postępu na dole panelu. Obok paska widoczny jest czerwony krzyżyk. Klikając na niego zatrzymujemy proces operacji i możemy w razie konieczności zmienić parametry filtru.

Klikając na przycisk "Anuluj" zamykamy okno filtru bez żadnych zmian na obrazie.

Cały ten interfejs jest bardzo prosty i przejrzysty. Dla ułatwienia i czytelności użytkownika klikając na podgląd może przesuwać obraz i sprawdzić efekty na innym fragmencie podglądu.

Wyrównanie histogramu

Wyrównanie histogramu ma na celu takie sprowadzenie pikseli, aby histogram był możliwie jak najbardziej "płaski". Oznacza to, że na obrazie powinno być tyle samo pikseli białych co czarnych oraz szarych (oraz wszystkich innych). W praktyce oczywiście różnice występują, ale minimalne.

Po zastosowaniu efektu możemy uzyskać obraz mocno skontrastowany, lub nawet oświetlony (jeśli filtrujemy obraz nocny). Dzięki temu filtrowi uzyskamy wyostrzenie szczegółów, które był słabo widoczne. Oznacza to, że z cieni na obrazku uzyskamy lekkie rozjaśnienie tak aby cień nie był za mocny. To samo tyczy się świateł.

Efekt ten warto zastosować dla sprawdzenia jak obraz będzie wyglądać przed filtrem, a jak po. Efekty mogą być bardzo ładne. Zależy to wszystko od jakości fotografii i od ilości światła na zdjęciu.

Wszystkie zmiany i operacje dokonywane są w identyczny sposób jak w "Rozciąganiu histogramu".
Kreator stron internetowych - przetestuj