PhotoMake 2.0 - Program do obróbki grafiki rastrowej
Innowacyjny, łatwy w obsłudze, wielozadaniowy program do obróbki grafiki

Obrys

Być może czasem będziemy zmuszeni stworzyć ciekawy efekt obrysu. Uświadomimy sobie wtedy, że korzystając z linii lub innych narzędzi może się to okazać bardzo trudne do wykonania.
Tak być jednak nie musi. Wystarczy wykorzystać prostokąt.

Przejdźmy do przykładu.
Tak wygląda nasze zdjęcie, na którym chcemy narysować obrys. Kolor obrysu wybieramy na palecie narzędzi lub na palecie kolorów. Zależnie od tego jak użytkownikowi wygodniej. Uwaga jednak kolor prostokąta to kolor główny, a kolor obrysu do kolor dodatkowy (ten przykryty). Należy dobrać kolory tak by różniły się od siebie możliwie jak najmocniej. Ułatwi to dalszą pracę. Dla nas przy dokonywaniu obrysu najważniejszy jest kolor dodatkowy.
Po wyborze zadowalającego nas koloru przechodzimy do narzędzia "Prostokąt" znajdującego się na palecie narzędzi. Rysujemy nim prostokąt zwracając uwagę na krawędzie. Wybieramy ich grubość i sprawdzamy czy taki obrys nas satysfakcjonuje nie zwracając uwagi na sam prostokąt.
Jeśli uznamy, że obrys jest gotowy klikamy na ok zatwierdzając zmiany:
Jak widać mój obrys jest koloru czarnego. Widać na obrazku jednak prostokąt o kolorze białym i coś trzeba z nim zrobić. Nic jednak prostszego. Z pomocą przychodzi nam narzędzie "różdżka".
Wybieramy różdżkę i wybieramy możliwie małą wartość tolerancji. Następnie klikamy na biały obszar (obszar prostokąta w moim przypadku biały)
Teraz mając zaznaczony fragment obrazka pozostaje nam jedynie wykorzystać narzędzie "pędzel historii" leżący także na palecie narzędzi. Dokonujemy nim zmian na zaznaczonym obszarze tak, aby usunąć niepotrzebną część prostokąta.
Tak oto stworzyliśmy obrys na fotografii.
Jeśli użytkownik musi wykorzystać dodatkowo jakiś rodzaj krycia lub specjalny tryb mieszania to w tym celu powinien dodatkowo zaznaczyć ciemny fragment obrazka i dokonać na nim pędzlem historii potrzebnych operacji.
Kreator stron internetowych - przetestuj