PhotoMake 2.0 - Program do obróbki grafiki rastrowej
Innowacyjny, łatwy w obsłudze, wielozadaniowy program do obróbki grafiki

Opis panelu narzędzi podstawowych

- Pędzel
- Wiadro
- Zmiana barwy
- Pędzel korygujący

Pędzel

Jest jednym z podstawowych narzędzi malowniczych. Za pomocą niego możemy zamalować dany fragment obrazka na dany kolor. Dodatkowo pędzel posiada wszystkie tryby malowania (mieszania) przez co jego funkcjonalności sięgają wielu innych rzeczy jak np poprawienie nasycenia barw, poprawienie kolorystyki, czy też zmiana kontrastu. Wszystkie te funkcjonalności są możliwe do osiągnięcia zależnie od wyboru naszego trybu jak i koloru, którym będzie malować. Kolor malowania to kolor główny, jego symbolem jest prostokąt na palecie kolorów jak i na palecie narzędzi. Pędzel posiada 4 różne parametry dzięki którym będziemy mogli operować na obrazku. Są to:
- Tryb
- Wielkość
- Przezroczystość
- Twardość
Opis trybów możesz zobaczyć tutaj: <przejdź do opisu trybów malowania>
Wielkość określa jak dużym pędzlem chcemy malować. Bardzo użyteczną funkcją okazuje się być zwiększanie i zmniejszanie pędzla poprzez scroola na myszce. Dzięki temu nie musimy tracić czasu na przesuwanie suwaka, a jedynie przekręcić scrool na myszce.
Przezroczystość określa na ile procent chcemy przykryć dane zamalowywane piksele. Tę wartość także możemy zmienić za pomocą scroola wystarczy dodatkowo wcisnąć klawisz "Ctrl" i przesuwać scroola na myszce. Zmienimy w ten sposób szybko poziom przezroczystości pędzla.
Twardość - Określa on z jaką siłą pędzel naciskany jest na fotografię. mała twardość powoduje delikatne przejście pędzla, zaś duża twardość daje wyrazisty i mocny efekt.

Pędzel jest narzędziem wielofunkcyjnym. Dobra jego obsługa wynagrodzi użytkownikowi wiele pracy i nagrodzi świetnymi efektami.

Wiadro

Wiadro to popularne narzędzie i bardzo znane. W programie PhotoMake działa ono jednak nieco inaczej. Wiadro posiada pewien zakres swojej działalności tak samo jak pędzel. Ustalić tu możemy te same parametry co w "Pędzlu" plus dodatkowo parametr oznaczający tolerancję zgodności barw. Cóż to oznacza? Wiadro maluje na daną barwę obszar obrazka, który pokrywa się z kolorem piksela na który kliknęliśmy. Prościej - Gdy klikniemy na czerwony piksel chcąc zamalować go na jakiś inny kolor, wiadro zamaluje cały obszar w miejscach gdzie piksele są czerwone. Możemy dodatkowo ustalać tolerancję, dzięki której mamy możliwość ustalenia jak bardzo narzędzie ma być czułe na odcień danego koloru. Wiadro przydaje się podczas modyfikacji blisko krawędzi. Wtedy właśnie łatwo unikniemy zamalowania fragmentów ZA krawędziami, co jest trudne do uzyskania np przy "Pędzlu".

Pędzel zmiany barwy

Pędzel zmiany barwy, to narzędzie pomocne przy zmienianiu odcienia danego elementu na fotografii, a także koloru. W narzędziu tym mamy takie same parametry jak w zwykłym "Pędzlu", a także wykonuje on operacje w podobny sposób jak "Pędzel", czyli kolor jaki wybierzemy na palecie kolorów jest mieszany z danym pikselem i na podstawie tego jest wyliczona nowa barwa piksela.
Narzędzie to w składowych HSV zmienia tylko "H"(barwę) natomiast "nasycenie" i "jasność" pozostawia bez zmian.

Pędzel korygujący

Pędzel ten jest bardzo mocnym narzędziem, które daje ogromne możliwości fotomontażu. Dzięki niemu będziemy mogli usuwać pewne fragmenty z obrazka lub tuszować. Powszechnie korzysta się z "Pędzla korygującego" podczas usuwania zmarszczeń i nieczystości. Idealnie nadaje się także do usuwania większych fragmentów na obrazie jak np niechciane osoby w tle fotografii, czy fragmenty rzeczy na zabytkach. Pędzel korygujący jest banalny w użyciu i polega na "kliknięciach", co oznacza, że wystarczy najechać kursorem myszy na dany fragment zdjęcia, dobrać odpowiednią wielkość (nawet niezbyt dokładnie) i kliknąć lewym przyciskiem myszy. Narzędzie automatycznie dobierze odpowiednie parametry i zakryje dany fragment fotografii.
Parametry jakie należy ustalić są standardowe oprócz dwóch małych panelu. Należy w nich wybrać dwa rodzaje działania. "góra" / "dół" oraz "lewo" / "prawo". Oznaczają one z jakiego fragmentu fotografii będą pobierane próbki do fotomontażu.
Kreator stron internetowych - przetestuj