PhotoMake 2.0 - Program do obróbki grafiki rastrowej
Innowacyjny, łatwy w obsłudze, wielozadaniowy program do obróbki grafiki

Opisu panelu narzędzi specjalnych

- Sprej
- Rozjaśnianie
- Ściemnianie
- Rozmazywanie
- Szarość
- Stempel

Sprej

To narzędzie jest podobne w działaniu do pędzla z jedną różnicą - Nie maluje wszystkich pikseli aktualnie, tylko te które zostaną zaliczone do gęstości. Im większa gęstość tym więcej pikseli zostanie zamalowanych. Samo narzędzie może być bardzo pomocne przy tworzeniu szumu monochromatycznego jak i efektów specjalnych (np. ciekawie wykonanych napisów)
Parametry jakie należy ustawić dla spreja są takie same jak dla pędzla plus ustawienie gęstości, co daje łącznie takie parametry jak:
- Tryb
- Wielkość
- Przezroczystość
- Twardość
- Gęstość

Opis wszystkich poza gęstością znajduje się przy narzędziu "Pędzel". <przejdź do opisu pędzla>
Gęstość natomiast określa jak dużo pikseli ma by zamalowanych w danej chwili (udział procentowy).

Pędzel rozjaśniania

Pędzel ten przydaje się jak łatwo się domyśleć podczas rozjaśniania pewnych fragmentów na fotografii. Narzędzie jest dość obszerne i posiada opisane wyżej parametry plus pole wyboru "Rodzaj".
"Rodzaj" określa typ rozjaśniania, ponieważ narzędzie to potrafi rozjaśniać obrazek na 21 różnych sposobów. W ten sposób możemy uzyskać efekty takie jak mocne i wyraziste światła, lub odwrotnie - mocne i wyraziste cienie.
Wybór rodzaju jest bardzo przydatny jeśli mamy wizję tego jak fotografia powinna wyglądać. Dzięki temu uzyskamy efekt taki jaki chcieliśmy, a więc np poprawę świateł lub rozjaśnienie cieni.
Po wyborze rodzaju pozostaje nam określić opisane wyżej (przy poprzednim narzędziu) parametry.
Na uwagę zasługuje pole zaznaczenia "Scal suwaki". Dla użytkowników nie zaawansowanych zaleca się zostawić opcję włączoną, dzięki temu uzyska się dokładne rozjaśnienie, natomiast użytkownicy zaawansowani mogą odłączyć tę opcję i w ten sposób uzyskać rozjaśnienie niejednolite na kolejnych kanałach. Efektem takiego zabiegu będzie delikatne zabarwienie obrazka na inny kolor w pewnych fragmentach. Taki zabieg możemy zastosować np przy sepii, albo kolorowaniu zachodu słońca.
Moc rozjaśnienia określa się przy pomocy suwaków RGB (kanałów). Im większa wartość tym większe rozjaśnienie.

Pędzel ściemniania

Pędzel ten to odwrotność powyższego. Przyciemnia on obrazek. Parametry jakie możemy ustawić są identyczne jak w "Pędzlu rozjaśniającym".
Narzędzie to przydaje się przy manipulacjach światłami i cieniami. Dzięki temu możemy uzyskać mroczne zdjęcie zależnie od potrzeb.
Standardowo wykorzystuje się ten pędzel przy przyciemnianiu zbyt rozjaśnionych obrazków np robionych pod słońce lub w bardzo jasny dzień.

Pędzel rozmycia

Pędzel rozmycia to narzędzie służące do rozmywania fragmentów obrazka. Parametry tak jak w większości narzędzi są standardowe, za wyjątkiem jednego suwaka - "Moc".
Moc określa z jaką siłą będziemy rozmywać dany obrazek. Im mniejsza moc tym mniejszy efekt. Uwaga jednak, narzędzie z mocą równą 2 może zadziałać tak samo jak z mocą równą 6, ale wtedy i tylko wtedy, gdy klikniemy kilka razy myszką z ustawioną wartością na 2.
Rozmywanie ma sens wtedy, gdy chcemy wyostrzyć pierwszy plan na zdjęciu (lub odwrotnie, plan dalszy), a także przy wygładzaniu fragmentów jak np skóra.
Rozmycie również posiada kilka trybów do wyboru, na podstawie których dokonywana jest obróbka.

Pędzel szarości

Pędzel szarości służy do usuwania koloru z obrazka. Narzędzie to jest bardzo poręczne i szybkie w doborze odpowiedniego filtru. Wystarczy wybrać "Pędzel szarości" a następnie ustalić tryb jakim będziemy malować. Na podstawie trybu jaki wybierzemy zostanie dobrany odpowiedni kolor piksela. Technika ta pozwala uzyskać obrazki czarno-białe z przewagą świateł bądź cieni, a także mocno kontrastujące się kolory czarne i białe. Wszystko zależy od doboru trybu.
Manipulacja przezroczystością zaś przydaje się gdy chcemy uzyskać efekt wypłowienia. Efekt ten polega na zmniejszeniu nasycenia barw a tym samym stworzeniu fotografii "chłodnej".
Pędzel szarości oferuje wiele różnych wariantów obrazka czarno białego co może powodować że będzie jednym z najbardziej ulubionych narzędzi użytkownika zafascynowanego zdjęciami czarno-białymi.

Stempel

Stempel to taki specjalny pędzel, który polega na malowaniu NIE kolorem, lecz zbiorem określonych pikseli na obrazku. Zbiór ów przed malowaniem należy określić klikając prawym przyciskiem myszy na danym fragmencie, a następnie możemy dowolnie malować. Parametry i ustawienia są takie same jak w zwykłym pędzlu. Stempel przydaje się przy retuszach zdjęć. Wyobraźmy sobie sytuację w której np mamy konieczność usunięcia piegów z twarzy lub usunięcia z nieba niepasujących elementów. W tym celu możemy skorzystać z "Pędzla korygującego" lub właśnie ze "Stempla". Stempel w przeciwieństwie do pędzla korygującego działa jak pędzel, a nie tylko na "kliknięciach".
Kreator stron internetowych - przetestuj