PhotoMake 2.0 - Program do obróbki grafiki rastrowej
Innowacyjny, łatwy w obsłudze, wielozadaniowy program do obróbki grafiki

Opis trybów kontrastujących

Poniżej przedstawię sposoby krycia kolorem zielonym (2 obrazki) całe fotografie, zaś po prawej stronie pokażę sposób krycia warstwy i możliwe wykorzystanie trybu. Łatwo w ten sposób zauważymy różnice pomiędzy danymi trybami. Pamiętajmy, że trybów jednak nie musimy używać do całych obrazków, ale również do niewielkich fragmentów. Tutaj jest to tylko przykład.
Obraz oryginalny:

Tryb "Nakładka"

Jest to jeden z najpopularniejszych trybów. Wykorzystuje się go do podkreślenia kontrastu i zmiany barwy danej fotografii lub elementu na fotografii. Tryb nakładki ściemnia piksele ciemniejsze i rozjaśnia piksele jaśniejsze, przez co tworzy się idealnie wkomponowany kontrast.

Tryb "Łagodne światła"

Tryb ten potrafi przyciemnić lub rozjaśnić obraz zależnie od parametrów dobranych przez użytkownika, przy czym podczas działania trybu fotografia zachowuje swoją kontrastowość. Efekt ogólny przypomina fotograię rozjaśnioną światłem rozproszonym. Tryb jest doskonały przy modyfikacjach jasności przy ogólnym zachowaniu kontrastu.

Tryb "Twarde światła"

Tryb ten jest w swoim działaniu podobny do "Łagodnych świateł", lecz utaj eksponowane są bardziej światła przy mniejszym zmodyfikowaniu cieni. Tryb ten zachowuje pewną kontrastowość fotografii, ale światła stają się mocniej wyeksponowane niż cienie.

Tryb "Miękkie światła"

Tryb ten jest alternatywą dla "twardych świateł". Rozjaśnia on obraz, lecz w miniejszym stopniu od swojego bliźniaczego trybu. Efekt nałożenia "miękkich świateł" da efekt delikatnego nasycenia połączonego z kontrastem.

Tryb "Średnie światła"

Tryb ten to połączenie dwóch poprzednich tyrbów. Dzięki połączeniu, tryb "średnich świateł" pozwala uzyskać dodatkową kontrastowość obrazka. Przydaje się jeśli chcemy zachować ciemne fragmenty ciemnymi, a jasne jasnymi przy dodatkowym wprowadzeniu modyfikacji pikseli neutralnych.

Tryb "Narzuta"

Tryb narzuty jest bardzo interesujący. Jest to połączenie "średnich świateł" i trybu "zwykłego". Przy 100% kryciu narzuta niczym nie różni się od trybu "zwykłego" natomiast wraz ze spadkiem krycia zmienia się i korzysta z algorytmu "średnich świateł", z tą jednak różnicą, że kluczowy jest tu kolor mieszania a nie kolor piksela. W ostatecznych rozrachunku tryb ten powoduje doskonałe połączenie kontrastu przez co możemy ustalić fotografię jasną bądź ciemną, a także wyśrodkować ją tworząc idealny kontrast.

Kreator stron internetowych - przetestuj