PhotoMake 2.0 - Program do obróbki grafiki rastrowej
Innowacyjny, łatwy w obsłudze, wielozadaniowy program do obróbki grafiki

Opis trybów prostych

Poniżej przedstawię sposoby krycia kolorem zielonym (2 obrazki) całe fotografie. Łatwo w ten sposób zauważymy różnice pomiędzy danymi trybami. Pamiętajmy, że trybów jednak nie musimy używać do całych obrazków, ale również do niewielkich fragmentów. Tutaj jest to tylko przykład.
Obraz oryginalny:

Tryb "Zwykły"

Tryb ten służy do zwykłego malowania i filtrowania. Użycie tego trybu oznacza, że nie zostaną wykonane żadne dodatkowe operacje oraz, że pędzle i filtry wykonają tylko to zadanie do którego należą bez dodatkowych modyfikacji.
Tryb ten przydaje się do zwykłego filtrowania obrazu oraz do zwyczajnego malowania narzędziami.

Tryb "Rozpuszczenie"

Tryb ten jest podobny do trybu zwykłego. Różnica polega na krawędziach które są delikatnie poszarpane. Użycie tego trybu da efekt malowania kredą. Efekt trybu bez użycia narzędzia malowniczego będzie taki sam jak trybu "Zwykłego".

Tryb "Ostre światła"

Tryb "ostrych świateł" wbrew naziwe dotyczy także ciemnych barw. Nazwa wzięła się stąd, że tryb ten bardzo intensywnie oddziaływuje na fotografię. Skrajne kolory ciemne mocno ściemniają obraz, zaś skrajne kolory białe go rozjaśniają. Kolory szare zaś tworzą idealny kontrast na fotografii.

Tryb "Uśrednienie"

Tryb ten tworzy średnią arytmetyczną z piksela i koloru mieszania. Efekt korzysty jeśli chcemy pozbyć się zbyt mocnego kontrastu na obrazku.

Tryb "Światło punktowe"

Tryb ten tworzy mocne różnice na obrazie przez co nadaje się raczej tylko do efektów specjalnych, lub mocnych rozjaśnień/ściemnień obrazka. Tryb ten działa podobnie jak tryb "Ciemniej" oraz "jaśniej", lecz działa monochromatycznie.

Tryb "Barwa"

Tryb barwy przydaje się podczas zmienienia koloru danego elementu na fotografii. Dzięki temu możemy poprawić kolor trawy, ubrania, skóry, samochodu, czy czegokolwiek innego. Tryb ten działa na składowych HSV i modyfikuje tylko barwę (h - Hue), a nasycenie i jasność (saturation i value/brightness) pozostawia bez zmian. Efekty doskonale można uzyskać dzięki temu, że narzędzie to nie modyfikuje kolorów białych i czarnych przez co pozostawia na fotografii cienie i światła nienaruszone.

Tryb "Uśrednienie szarości"

W swoim działaniu filtr ten jest bardzo podoby do "Dosycenia koloru" z tą różnicą, że nie oświetla on dodatkowo obrazka a jedynie poprzestaje na dosyceniu barw. Jest to idealny tryb w momencie, gdy chcemy zachować ładne i soczyste kolory na fotografii wykorzystując narzedzia lub filtry wypławiające niekiedy kolory.
Kreator stron internetowych - przetestuj