PhotoMake 2.0 - Program do obróbki grafiki rastrowej
Innowacyjny, łatwy w obsłudze, wielozadaniowy program do obróbki grafiki

Tworzenie ramki na zdjęciu

Na stworzenie ramki na zdjęciu jest bardzo duża ilość sposobów. Można jednak podać jeden sprawdzony sposób, a przy tym nieskończenie wiele możliwości da się nim zastosować.

Zacznijmy od takiej fotografii:
Aby dokonać tu ładnej ramki zastosujmy zaznaczanie prostokątne.

Zaznaczenie powinno być prostokątne wzdłuż całej szerokości obrazka i całej wysokości pozostawiając jedynie niewielkie miejsca wolnej przestrzeni niezaznaczonej.

Po tym zabiegu wybieramy menu: Zaznaczenie->Zaznacz odwrotność, co w rezultacie powinno dać mniej-więcej taki efekt:
Jak widać na obrazie widnieje nasze zaznaczenie odwrócone. Oznacza to, że zaznaczenie działa odwrotnie niż pierwotnie (zaznaczone są piksele na zewnątrz, a nie wewnątrz zaznaczenia).

I właśnie w tym momencie następuje wena twórcza każdego użytkownika. W tym miejscu należy zastosować dowolne narzędzie lub dowolny filtr. Istnieje tu kompletna wolność i możemy przerobić fotografię jak tylko nam się podoba. Ja zaprezentuję dwie metody:
- Ramka z rozjaśnienia
- Ramka z wypełnienia kolorem

Najpierw zajmijmy się rozjaśnieniem. Wchodzimy w menu Filtry proste->Rozjaśnienie i ustalamy parametry według własnych chęci. W moim przypadku efekt jest taki:
Efekt widoczny powyżej jest satysfakcjonujący, lecz można go poprawić. W tym celu sięgnijmy jeszcze do menu Zaznaczenie->Wtapianie i wybierzmy moc.
W moim przypadku moc jest równa 20.
Po co to robimy? Otóż w tym momencie filtr wykonał całą pracę jak należy, ale pomiędzy obrazkiem nie rozjaśnionym, a rozjaśnionym występują zbyt duże różnice. Należy je zniwelować i właśnie w tym celu przydaje się filtr wtapiania.

A oto efekt naszych operacji:
Na koniec chciałbym przedstawić inne wariacje na temat ramek. Tak jak wspomniałem wyżej, w tym przypadku inwencja twórcza jest ogromna i ramki można tworzyć przeróżne.
Powyższy efekt można osiągnąć korzystając z filtra falowanie. Wybierz Efekty specjalne->Falowanie, następnie należy obrócić obraz w prawo, zaznaczyć ponownie fotografię i dokonać znów filtracji falowania.
Tu zaprezentowana została najzwyklejsza ramka w celu udowodnienia, że nawet najprostsze efekty w PhotoMake 2.0 mogą się podobać.
Kreator stron internetowych - przetestuj