PhotoMake 2.0 - Program do obróbki grafiki rastrowej
Innowacyjny, łatwy w obsłudze, wielozadaniowy program do obróbki grafiki

Winieta

Winieta to biała otoczka wokół głównego fragmentu obrazu. W PhotoMake 2.0 mamy kilka możliwości stworzenia tego efektu. Dziś zajmiemy się jedną z możliwości, w następnym artykule zaś drugą.

Operacje wykonywać będziemy na tej fotografii:
Na samym początku należy zaznaczyć twarz kobiety. Najlepiej w tym celu wykorzystać zaznaczenie eliptyczne.
Po wykonaniu zaznaczenia należny odwrócić je używając klawisza skrótu Ctrl+Alt+I lub wejść w menu Zaznaczenie->Zaznacz odwrotność.
W ten sposób zaznaczone zostały piksele na zewnątrz zaznaczenia, a nie wewnątrz.

Teraz wybieramy jakiś kolor na palecie kolorów lub na palecie narzędzi. W moim przypadku będzie to kolor biały najlepiej nadający się do efektu winiety.

Następnie wypełniamy cały zaznaczony obszar białą farbą korzystając z filtra wypełnienia.
Zaznaczenie->Wypełnij
Jak widać efekt nie jest zniewalający. To oczywiste, ponieważ krawędzie fotografii są zbyt ostre. Należy je nieco zniwelować. W tym celu nadal mając zaznaczony obrazek wybieramy menu:
Zaznaczenie->Wtapianie i ustalamy promień odpowiedni do naszego zdjęcia.
Jaki promień wybrać to zawsze jest problem i zależy to od rozmiaru fotografii. Należy tu się zdać na swój osąd i ewentualnie poprawić błędy. Im większy obraz tym promień powinien być większy.
Efekt jest już prawie gotowy. Wystarczy jedynie pozbyć się zbyt dużego białego obszaru za pomocą narzędzia kadrowania znajdującego się na palecie narzędzi.
Kreator stron internetowych - przetestuj