PhotoMake 2.0 - Program do obróbki grafiki rastrowej
Innowacyjny, łatwy w obsłudze, wielozadaniowy program do obróbki grafiki

Winieta 2

Tym razem kolejny, lepszy sposób uzyskania winiety. Sposób dzisiejszy jest efektywniejszy i efektowniejszy. Polecam używać właśnie tej metody do winiety wszelkiego rodzaju. Dla porównania z poprzednim artykułem użyjemy tego samego zdjęcia wykorzystując fotografię przedstawiającą modelkę.
Aby uzyskać efekt winiety, najpierw musimy uzyskać zaznaczenie gradientowe. W tym celu wchodzimy w menu Zaznaczenie->Gradient promienisty.
Należy pamiętać by dwa kolory gradientu były od siebie różne. Im bardziej różne barwy tym łatwiej uzyskasz zaznaczenie takie o jakie nam chodzi.

Tworzymy gradient
Jak widać moje dwa kolory to czarny i biały. Teraz wybieramy narzędzie "różdżka" i ustalamy tolerancję taka jaka według nas jest odpowiednia. Zaznaczamy czarny fragment fotografii.
Teraz mając zaznaczony fragment zdjęcia przechodzimy do historii i włączamy obraz w stanie tuż przed stworzeniem gradientu. Krótko mówiąc obraz pierwotny.
Teraz już tylko wystarczy wybrać biały kolor (lub inny) na palecie narzędzi (lub palecie kolorów) i wypełnić zaznaczony fragment farbą. Robimy to przy pomocy menu Zaznaczenie->Wypełnij
Pozostaje już tylko wykadrować odpowiednio fotografię i gotowe. Kadrujemy zdjęcie przy pomocy narzędzia kadrowanie znajdującego się na palecie narzędzi.
Kreator stron internetowych - przetestuj